استیکو انرژی، طراح و سازنده تجهیزات پتروشیمی

بافر تانک

وبلاگ و اخبار

بافر تانک

بافر تانک چیست؟

بافر تانک از اصلی ترین و کاربردی ترین ابزارهایی است که در سیستم های پنوماتیک و در صنایع مختلفی مثل داروسازی، نساجی، پلاستیک و لاستیک سازی و … کاربرد دارد و کار آن ها ذخیره کردن هوای فشرده شده توسط کمپرسورهاست. بافرتانک ها نام های دیگری مثل مخزن ذخیره هوا، مخزن پمپ باد، مخزن باد کمپرسور و یا تانک باد نیز دارند، این دستگاه ها بعد از کمپرسورهای سیلندر پیستونی یا اسکرو قرار می گیرند؛ در ادامه این مطلب قصد داریم تا به راهنمای خرید بافر تانک بپردازیم.

مشخصات فنی مخزن ذخیره هوای فشرده

کاربرد اصلی بافر تانک ها ذخیره کردن هوای فشرده شده ای می باشد که توسط واحد هوا ساز کمپرسورهای پیستونی یا اسکرو تولید می شوند. مخزن باد کمپرسور یا همان بافر تانک ها در ظرفیت های گوناگونی از سایز های 10 لیتری الی 10000 لیتری تولید می شوند. بافر تانک ها کاربری های متفاوتی در صنایع مختلف دارند و قابلیت ذخیره کردن هوا با رنج فشارهای مختلف طبق سلیقه مشتری ها را نیز دارند. در کمپرسور های سیلندر پیستونی بافر تانک ها به صورت افقی یا مخزن کمپرسور ایستاده بوده و به شکل پکیجی کامل به همراه واحد هواساز و الکتروموتور خدمت مشتری ارائه می شوند، اما در کمپرسورهای اسکرو با ظرفیت های بیشتر، بافر تانک به شکل ایستاده است و در کنار کابین کمپرسور قرار می گیرد.

در یک نگاه کلی، بافر تانک ها دارای مشخصات فنی زیر می باشند:

مخزن کمپرسور طبق استاندارد ASME SEC8تولید می شود.

حجم ظرفیت بافر تانک ها بین 10 الی 10000 لیتر می باشد.

فشار کاری در بافر تانک های کمپرسورهای کوچک بین 7 الی 10 بار می باشد.

فشار کاری در مخازن باد کمپرسورهای صنعتی بین 13 الی 18 بار می باشد.

فشار کاری بافر تانک ها در کمپرسورهای فشار قوی از 20 بار به بالا می باشد.

سه لایه رنگ اپوکسی دارد در برابر خوردگی ها مقاومت بالایی دارد.

مجهز به سوپاپ اطمینان مخزن هوا می باشد.

دریچه منهول برای بازدید داخلی مخزن توسط اپراتور دارد.

بافرتانک برای تأمین یک حداقل دوره زمان‌کاری برای بویلر طراحی می‌شود. می‌توان از رابطه زیر برای تعیین صحیح اندازه بافرتانک با توجه به نیازهای پروژه استفاده نمود.

بافر تانک

در زمان‌هایی که دبی سیستم بیشتر از دبی بویلر باشد، ممکن است به خاطر اختلاط دماها در بافرتانک دمای رفت سیستم کمتر از دمای بویلر شود. میزان دقیق دمای رفت سیستم را می‌توان از معادله شکل زیر به دست آورد. این دما می‌تواند به محاسبه دمای رفت سیستم در طول دوره‌های اوج بار کمک نماید.

بافر تانک

بافرتانک چگونه عمل میکند؟

بسته به رابطه میان دبی سیستم و دبی بویلر، حالت‌های کاری متفاوتی در بافرتانک به وقوع می‌پیوندند. شکل زیر سه حالت ممکن را نشان می‌دهد.

بافر تانک

بافر تانک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لوگو استیل صنعت