استیکو انرژی، طراح و سازنده تجهیزات پتروشیمی

فیلتر پرس

وبلاگ و اخبار

فیلتر پرس

فیلتر پرس دستگاهی است که در فرآیند تصفیه و جداسازی مواد جامد و مایعات از هم استفاده میشود. فرایند جداسازی و تصفیه در این سیستم با استفاده از فشاری که توسط پمپ بر صفحات وارد میشود، انجام میگیرد. شرکت استیل صنعت تولید کننده فیلترهای فشاری مختلف با ابعاد و ظرفیتهای متفاوت می‌‌باشد.فیلترپرس یک دستگاه پرکاربرد در صنعت تصفیه پساب می‌‌باشد که با توجه به کاربری‌های متنوع، مدلهای مختلفی دارد. در هر نوع از دوغابهایی که آب مازاد دیده شود و نیاز به کاهش رطوبت در آنها وجود دارد، از این دستگاه استفاده میشود. این فیلترهای پرسی غالباَ با توجه به مکانیزم تحت فشار خود، بیشترین میزان آب‌گیری را ارائه میدهند.فیلتر پرس چیست؟فیلتر پرس یک دستگاه صنعتی است که با اعمال فشار بصورت هیدرولیک (دستی یا برقی)، پشت صفحاتی مشبک و موازی از جنس پلی پروپیلن که روی آنها پارچه کشیده شده است، امکان جداسازی ذرات جامد و تصفیه پساب سوسپانسیون خروجی از کارخانجات، معادن، صنایع و… فراهم میکند. این سیستم پس از انجام تصفیه امکان استفاده مجدد از آب و کیک تشکیل شده را فراهم می نماید.بدلیل استفاده از نیروی فشار جهت جداسازی ذرات معلق درون پساب به آنها فیلتر فشاری نیز گفته می شود. به شکل ساده میتوان گفت دستگاه فیلترپرس، لجن را به صورت یک کیک خشک فشرده میکند. این فشرده سازی بسته به چگالی، فشار تراکم و ویژگیهای خاص هر لجن، متفاوت خواهد بود.به خروجی پساب تصفیه شده که به صورت جامد است به اصطلاح کیک گفته میشود. بخش تخلیه کیک به سه صورت دستی، زنجیری و تخلیه اتومات یا رباتیک می باشد. معمولا برای دستگاه‌های بزرگ همچون سایزهای ۱۰۰، ۱۲۰ و ۱۵۰ بدلیل سنگین شدن صفحه به همراه کیک و مشکل بودن جابجایی آن توسط اپوراتور، از سیستم اتومات یا plc استفاده میشود.

فیلتر پرس

انواع فیلتر پرس

سه نوع اصلی از این نوع فیلتر پرس وجود دارد:

دستی،اتوماتیک،هیدرولیک .هر کدام از انواع مدل‌های تولیدی بر اساس نیاز میتواند در صنعت مشخصی به کار گرفته شود. بدیهی است که قیمتهای این دستگاه براساس دستی یا اتوماتیک بودن و حجم کارکرد آنها متفاوت خواهد بود. در ادامه به بررسی و تشریح هر کدام پرداخته شده است.

فیلتر پرس دستی :

ارزانترین نوع این سیستمها فیلتر پرس دستی می‌‌باشد. حرکات صفحات، تخلیه کیک و فیلتراسیون در این مدل، به صورت دستی انجام میشود. در نتیجه بیشتر برای کاربردهای محدودی از جمله تصفیه و فرآوری در حجمهای کم استفاده میشود. جنس شاسی این دستگاه‌ها اغلب از آهن، چدن یا استیل میباشد.این مدل از فیلتر پرس‌ها معمولا با صفحات به سایز ۲۰*۲۰، ۴۰*۴۰ و ۶۰*۶۰ با تعداد صفحات محدود (معمولا کمتر از ۱۵ صفحه) تولید میشوند. در فرایند ساخت این دستگاه فیلتر پرس دستی، از پمپ و مخزن هیدرولیک استفاده نمیشود و اپراتور به وسیله پیچی که روی دستگاه تعبیه شده است، عملیات آب‌بند شدن صفحات را تکمیل می‌کند.

فیلتر پرس

فیلتر پرس هیدرولیک :

دستگاه فیلتر پرس هیدرولیک، از رایجترین فیلترهای فشاری می‌‌باشند. فیلترپرس هیدرولیک به طور گسترده‌ای در کاربردهای مختلف صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند و در شرایط زیر نصب می‌شوند:

  • سیستم‌های کوچک و با تعداد صفحات کم؛ که کارفرما بخواهد عملیات آب‌بندی محلول در دستگاه را بدون نیروی انسانی و با فشار پمپ هیدرولیکی انجام دهد.
  • درون دستگاه‌های بزرگ یا با تعداد صفحات زیاد؛ که عملا آب بندی محلول در دستگاه بوسیله نیروی انسانی، غیرممکن یا بسیار سخت باشد.

به‌دلیل فشار یکنواختی که بین صفحات در فیلتر پرس هیدرولیک نسبت به فیلترهای فشاری دستی ایجاد میشود، رطوبت کیک تخلیه‌ شده خیلی کم خواهد بود. بطوریکه کیک‌های خروجی از این نوع فیلترها، تنها بین ۱۸-۲۵٫۵% رطوبت به‌ همراه دارند. همچنین ظرفیت تصفیه نیز بیشتر میگردد. تخلیه کیک در این دستگاه‌ها هم به‌ طریق دستی توسط اپراتور و هم بصورت اتوماتیک توسط دستگاه، انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لوگو استیل صنعت