استیکو انرژی، طراح و سازنده تجهیزات پتروشیمی

اسکروکانوایرها

وبلاگ و اخبار

پروژه ها ی نفت و گاز و پتروشیمی

اسکروکانوایر افقی

انتقال‌گر پیچی افقی یکی از رایج‌ترین انواع انتقال‌گرهای پیچی است. این نوع انتقال‌گر برای جابه‌جایی مواد افقی از یک نقطه به نقطه دیگر به کار می‌رود و در صنایع مختلفی مانند صنایع غذایی، شیمیایی و ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اسکروکانوایر عمودی

انتقال‌گر پیچی عمودی برای جابه‌جایی مواد به سمت بالا یا پایین مناسب است. این نوع انتقال‌گر در انتقال مواد از یک سطح به سطح دیگر یا در سیستم‌های تغذیه مواد به ماشین‌آلات مختلف استفاده می‌شود.

اسکروکانوایر تبدیل‌شونده

انتقال‌گر پیچی تبدیل‌شونده برای جابه‌جایی مواد به زاویه‌های مختلف مانند مسیرهای صعودی یا نزولی مناسب است. این نوع انتقال‌گر در صنایع مختلفی از جمله صنایع معدن، آب و فاضلاب و پردازش مواد غذایی کاربرد دارد.

اسکروکانوایر مخلوط‌کن

انتقال‌گر پیچی مخلوط‌کن برای موادی که نیاز به مخلوط کردن دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع انتقال‌گر در صنایع شیمیایی، داروسازی و غذایی برای ترکیب و مخلوط کردن مواد مختلف به کار می‌رود.

اسکروکانوایر تحت فشار

انتقال‌گر پیچی تحت فشار برای انتقال مواد در شرایط فشار بالا یا به مقدار دقیقی به مقدار دقیق مناسب است. این نوع انتقال‌گر در صنایعی که نیاز به دقت در تغذیه مواد دارند مانند صنایع پتروشیمی و فرآیندهای داروسازی استفاده می‌شود.

اسکروکانوایر کوچک

انتقال‌گر پیچی کوچک برای جابه‌جایی مواد در محیط‌هایی با فضای محدود مناسب است. این نوع انتقال‌گر در صنایع خودروسازی، الکترونیک، و تولیدات کوچک به کار می‌رود.

اسکروکانوایر شفت دوگانه

انتقال‌گر پیچی شفت دوگانه دو شفت پیچی دارد که مواد را به صورت همزمان به دو سمت مختلف انتقال می‌دهد. این نوع انتقال‌گر در صنایعی که نیاز به مخلوط کردن و انتقال مواد به سمت‌های مختلف دارند، استفاده می‌شود.

اسکروکانوایر تحت فشار

انتقال‌گر پیچی تحت فشار برای انتقال مواد در شرایط فشار بالا یا به مقدار دقیقی به مقدار دقیق مناسب است. این نوع انتقال‌گر در صنایعی که نیاز به دقت در تغذیه مواد دارند مانند صنایع پتروشیمی و فرآیندهای داروسازی استفاده می‌شود.

با توجه به گستردگی استفاده از انتقال‌گرهای پیچی در صنایع مختلف، انتخاب و مدیریت صحیح این تجهیزات برای بهبود عملکرد و بهره‌وری در حمل و نقل مواد بسیار حیاتی است.

اسکرو کانوایر چیست و چه کاربردی در صنعت دارد؟

سیستم انتقال مواد حلزونی و یا همان اسکرو کانوایر یکی از انواع سیستم های انتقال مواد فله و پودری بوده که کاربرد وسیعی در صنایع مختلف از جمله صنایع سیمان ، فولاد ، کانی ها ، معادن ، مواد غذایی و … دارد.

سیستم انتقال مواد حلزونی و یا همان اسکرو کانوایر یکی از انواع سیستم های انتقال مواد فله و پودری بوده که کاربرد وسیعی در صنایع مختلف از جمله صنایع سیمان ، فولاد ، کانی ها ، معادن ، مواد غذایی و … دارد. استفاده از این سیستم ها جهت انتقال مواد فله در طول های کم به دلیل امکان ایجاد چندین ورودی و خروجی بسیار مناسب بوده ولی برای مسافت های زیاد توصیه نمیشوند. این سیستم به جهت سادگی در بهره بردای ،  اشغال فضای کم و همچنین قابلیت انتقال مواد در زاویه های مختلف گزینه مناسبی برای استفاده در اکثر صنایع میباشد.

 

اجزای اصلی این سیستم عبارتند از:

 • شفت
 • ماردون
 • بدنه
 • یاتاقان ها
 • موتور
 • داکت ورودی و خروجی
 • شاسی

پروژه ها ی نفت و گاز و پتروشیمی

کاربرد دستگاه اسکرو کانوایر چیست؟

به طور کلی دستگاه های اسکرو در دو مدل لوله ای و U شکل طراحی و ساخته می گردند و مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه توانایی حمل و نقل طیف گسترده ای از مواد را که حتی دارای چگالی نسبتا زیادی می باشند را دارا است. این توانایی دستگاه اسکرو کانوایر به علت ویژگی مارپیچ بودن آن می باشد. این مارپیچ بودن باعث میشود که اسکرو در روی یک شفت مرکزی ثابت شود و بر روی بدنه آن بچرخد. در طی این فرایند چرخش دستگاه کانوایر مواد در امتداد کف و کناره های نوار فشرده می شوند و در فضای باقی مانده خالی و شکاف بین مارپیچ در نوسان قرار می گیرند. پودر از دریچۀ ورودی،وارد اسکرو شده و توسط مارپیچِ در حال چرخش، در درون بدنۀ استوانه ای جابجا شده و به سمت دریچه خروجی هدایت شود.

حرکت اسکرو بر روی شفت در دستگاه اسکرو سبب لغزش ذرات مواد روی یکدیگر خواهد شد و این خود حرکت رو به جلو را راحت تر می کند. نقاله های دستگاه کانوایر به طور معمول افقی شکل می باشند و یا در یک شیب کم و ملایم قرار گرفته اند. دستگاه کانوایر بیشترین راندمان خود را هنگامی که در صنایعی که به شکل فله‌ای هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارا می باشد. با افزایش زاویه شیب، ظرفیت یک واحد معین به سرعت کاهش می یابد.

بخش چرخان نوار نقاله گاهی اوقات به سادگی یک مارپیچ نامیده می شود .

 

دستگاه های اسکرو کانوایر در صنعت مدرن اغلب به صورت افقی یا با شیب کمی به عنوان مورد استفاده قرار می گیرند و به عنوان یک روش کارآمد برای جابجایی مواد نیمه جامد از جمله ضایعات مواد غذایی، خرده چوب، سنگدانه ها، دانه های غلات، خوراک دام و طیور، خاکستر دیگ بخار، گوشت و کنجاله استخوان، ضایعات جامد تولید شده در شهر می توان از انواع  این دستگاه صنعتی استفاده کرد.

مزایای استفاده از دستگاه اسکرو

 • اشغال حداقل فضا
 • توانایی انتقال مواد مختلف
 • انتقال در تمامی زوایا
 • جلوگیری از اتلاف وقت در مقایسه با سایر روشها
 • جلوگیری از اتلاف محصول
 • حداقل نیاز به تعمیرات و نگهداری

ساخت دستگاه اسکرو کانوایر

در کارگاه قزل صنعت اریا طراحی اسکرو کانوایر ها با اصول و متد روز دنیا انجام می شود بنابراین ما انواع مدل ها را در اختیار شما می گذاریم تا هم طراحان و هم مشتری های قزل صنعت اریا بتوانند بهتر اسکرو خود را انتخاب کنند.

طراحی مارپیچ و درواقع پره های اسکرو کانوایر ها از مهمترین بخش ساخت این نوع از نقاله ها میباشد. در ابتدا برای طراحی تیغه های اسکرو کانوایر نیاز به محاسبه اندازه یا همان قطر اسکرو و گام آن است. گام اسکرو فاصله بین هر پره را مشخص میکند.

ولی باید دقیق متوجه باشیم په چه دستگاهی را برای چه کاری خریداری می کنیم با مطالعه این مباحث می توانیم به این دانش در مورد خرید و طراحی اسکرو کانوایر دست پیدا کرد.طراحی و ساخت سازه دستگاه اسکرو کانوایر را با توجه به مقدار کار روزانه ای که باید انجام دهد، سنگینی و حجم باری که مورد انتقال می باشد، نوع ماده ای که انتقال می یابد، مکان قرارگیری این دستگاه و فاصله اش با دیگر دستگاه ها، شرایط آب و هوایی محیط کار و… انجام می دهند. این دستگاه می‌تواند هم به صورت پیش ساخته و از پیش طراحی شده مورد استفاده قرار گیرد و هم می تواند پس از بازبینی منطقه مورد نظر، فرایندهای طراحی و ساخت صورت گیرد.

کاربرد اسکرو کانوایر در دیگر صنایع

دستگاه اسکرو غلات در کشاورزی برای انتقال غلات از کامیون‌ها ، چرخ دستی‌های غلات یا تریلرهای غلات به سطل‌های ذخیره‌سازی غلات استفاده می‌شود. مارپیچ در داخل یک لوله فلزی بلند می چرخد ​​و دانه را به سمت بالا حرکت می دهد. در انتهای پایین، یک قیف ، دانه را از کامیون یا گاری غلات دریافت می کند. یک لوله در انتهای بالایی، دانه ها را به محل مقصد هدایت می کند.

در برخی از ماشین های فشرده سازی زباله از مارپیچ استفاده می شود تا زباله ها فشرده شود.

مارپیچ در فرآوری مواد غذایی نیز وجود دارد. آنها ابزار انتخابی در پردازش پودر هستند، وقتی صحبت از این است که نقاله مواد جامد را دقیقاً حجیم می کند. در یک چرخ گوشت معمولی، تکه های گوشت توسط مارپیچ از طریق یک تیغه چرخان و یک صفحه سوراخ دار هدایت می شوند. این روش چربی موجود در گوشت گاو را امولسیون می کند تا همبرگر را نرم کند و همچنین برای تولید انواع سوسیس و نان استفاده می شود.

جمع بندی:

اسکرو کانوایر ها دستگاه هایی هستند که برای انتقال مواد مختلف در صنعت کاربردهای فراوانی دارند و در ابعاد و اندازه های مختلفی نیز ساخته  می شوند. از موارد کاربرد این دستگاه ها در صنایع مختلف میتوان به صنایع سیمان ، فولاد ، کانی ها ، معادن ، مواد غذایی و … اشاره کرد.

در شرکت قزل صنعت اریا طراحی اسکرو کانوایر ها و انواع نوار نقاله با اصول و متد روز دنیا انجام می شود بنابراین ما انواع مدل ها را در اختیار شما می گذاریم تا هم طراحان و هم مشتری های قزل صنعت اریا بتوانند با دید کاملا باز بهترین انتخاب را داشته باشند

طراحی و ساخت اسکرو کانوایر در دنیای امروز بسیار گسترش پیدا کرده است؛ زیرا این وسایل در انتقال انواع مواد جامد فله کاربرد زیادی دارند. در این مقاله از تادیافکو ما می‌خواهیم اطلاعاتی را درباره اصول طراحی نوار نقاله حلزونی در اختیار شما قرار دهیم. با داشتن این اطلاعات شما می‌توانید با آگاهی بیشتری نسبت به ثبت سفارش ساخت اسکرو کانوایر اقدام کنید و به این ترتیب محصولی مطابق با نیازهای خود تحویل بگیرید.

کمیت های مهم در طراحی و ساخت اسکرو کانوایر

در طراحی نوار نقاله ماردون یا حلزونی یک سری کمیت‌های فیزیکی اهمیت پیدا می‌کنند که تعیین کننده مشخصات این محصول هستند. برای آشنایی با مشخصات این محصول، می‌توانید مقاله اسکرو کانوایر چیست؟ را مطالعه کنید. از مهمترین این کمیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. توان عملیاتی

توان عملیاتی نوار نقاله‌های مارپیچ بر اساس اندازه، سرعت کار و بارگذاری مواد تعریف می‌شود؛ به همین دلیل دستگاه‌هایی با توان عملیاتی بالاتر، نیازمند قطر بزرگتر و موتور‌های قویتر هستند که باید در زمان طراحی و ساخت مورد توجه قرار بگیرند.

2. طول

یکی از اصول طراحی اسکرو کانوایر این است که طول نوار نقاله را پیش از هر چیزی تعیین کنید؛ این کمیت بر اساس نحوه چیدمان در کارخانه یا کارگاه و فضای موجود تعیین می‌شود. نکته مهم اینجا است که پایداری مکانیکی در زمان تعیین طول نوار نقاله مارپیچی باید تا حد زیادی موردتوجه قرار بگیرد و تا حد امکان از محصولاتی با طول زیاد استفاده نشود.

3. نوع مواد

در زمان تعیین اصول طراحی نوار نقاله اسکرو، اطلاع از نوع مواد اهمیت زیادی دارد؛ زیرا یک نوع را نمی‌توان برای مواد مختلف به کار برد. برای مثال موادی که وزن کمی دارند و باید در شیب‌های زیاد منتقل شوند، با احتمال بالایی سقوط خواهند کرد. به همین دلیل در زمان طراحی و ساخت باید از طرح‌های لوله‌ای استفاده کرد؛ اما موادی که ساینده هستند، نیاز به مارپیچ‌هایی با قطر بیشتر دارند.

4. قیمت ساخت نوار نقاله مارپیچ

از دیگر اصول طراحی اسکرو کانوایر می‌توان به هزینه آن اشاره کرد؛ شاید بر اساس تشخیص مهندسی، شما به نوع خاصی از نوار نقاله مارپیچی نیاز داشته باشید که هزینه ساخت زیادی برایتان به دنبال خواهد داشت. به همین دلیل است که در زمان طراحی و ساخت نیاز است که هزینه‌ها با دقت خوبی تخمین زده شوند تا شما بتوانید از همان ابتدا بر روی این موضوع برنامه ریزی کنید.

5. نیازهای خاص طراحی اسکرو کانوایر

گاهی اوقات با توجه به نوع موادی که قصد جابجایی آن‌ها را دارید، نیاز است که اصول طراحی اسکرو کانوایر را عوض کنید. برای مثال اگر می‌خواهید مواد چسبنده مانند فاضلاب را منتقل کنید، باید طراحی مارپیچ‌ها را تغییر داده و از یاتاقان‌های خاص استفاده کنید.

همچنین در برخی موارد که خطر آلودگی یا خوردگی وجود دارد، نیاز به طراحی نوار نقاله مارپیچی بدون ترک یا شکاف است؛ در نتیجه در زمان ساخت احتیاج به جوشکاری‌های خاص و پرداخت مناسب دستگاه خواهید داشت.

6. شکل مقطع نوار نقاله مادون

از دیگر موارد مهمی که باید در طراحی و ساخت نوار نقاله حلزونی یا مارپیچ در نظر گرفته شود، می‌توان به شکل و جنس بدنه اشاره کرد. شکل هندسی مقطع در نوار نقاله‌های مارپیچی می‌تواند به صورت دایره، U شکل یا مکعب باشد و ضخامت آن‌ها هم معمولا 3 تا 5 میلیمتر در نظر گرفته می‌شود که با دقت خوبی باید در تمام طول برابر باشد. همچنین بیشتر از فولاد ضد زنگ برای ساخت این محصولات استفاده می‌شود که قابلیت انتقال مواد مختلف را در خود دارد.

محاسبات اسکرو کانوایر

برای اینکه بتوانید از نرم افزار طراحی اسکرو کانوایر استفاده کنید، نیاز است که با داده‌های ورودی و خروجی این نرم افزار و محاسبات نوار نقاله ماردون یا مارپیچ یا حلزونی آشنا باشید. مهم‌ترین اطلاعات ورودی در این نرم افزار، قطر پره مورد نیاز، قطر لوله میانی اسکرو و گام پره است که به ترتیب با نمادهای H، h و L نشان داده می‌شوند.

با وارد کردن این اطلاعات به نرم افزار، محاسبات اسکرو کانوایر به طور خودکار انجام شده و داده هایی مانند شعاع خارجی گسترده پره، شعاع داخلی گسترده پره و زاویه بریده شده برای به دست آوردن یک گام کامل به دست می‌آیند که با نمادهای R، r و a نشان داده می‌شوند.

روش ساخت پره اسکرو

مهمترین بخش در طراحی و ساخت اسکرو کانوایر مربوط به پره‌های آن است که وظیفه اصلی را در انتقال مواد ایفا می‌کنند و تعیین مشخصات آن‌ها، مشخص کننده نوع مواد قابل انتقال خواهد بود. در ادامه مهمترین نکته‌ها را در تعیین روش ساخت پره اسکرو بیان می‌کنیم:

 • محاسبه گام نوار نقاله ماردون که فاصله میان دو پره متوالی است، در طراحی پره‌ها اهمیت زیادی دارد.
 • به طور معمول گام اسکرو کانوایر و قطر پره‌ها با هم برابر است؛ اما بسته به نوع مواد، این فرمول تغییرپذیر خواهد بود.
 • برای رسیدن به سرعت انتقال بیشتر، نیاز است که گام کانوایر اسکرو بزرگتر باشد.
 • هرچه گام نوار نقاله مارپیچی بیشتر باشد، الکتروموتور قوی‌تری برای انتقال مواد نیاز خواهیم داشت.
 • قبل از فرم دهی پره‌ها، نیاز است که شکل گسترده آن‌ها طراحی و برشکاری شود.

سخن پایانی

طراحی و ساخت اسکرو کانوایر یک فرایند بسیار تخصصی است و نیاز به محاسبات دقیقی برای تعیین ضخامت، قطر پره‌ها، طول گام و طول شفت دارد. در این مقاله از تادیافکو به بررسی اصول طراحی نوار نقاله اسکرو و کمیت‌هایی که باید در زمان تعیین آن‌ها در نظر گرفته شوند، پرداختیم. شما می‌توانید برای ثبت سفارش ساخت نوار نقاله مارپیچ یا حلزونی بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

سوالات متداول

طول استاندارد شفت اسکرو کانوایر چقدر است؟

به طور معمول توصیه می‌شود که در زمان طراحی و ساخت اسکرو کانوایر، طول شفت از 3 متر بیشتر نشود و در صورت نیاز به طول بیشتر، از کوپلینگ برای اتصال دو مارپیچ استفاده شود.

رایجترین ماده برای ساخت نوار نقاله مارپیچی چیست؟

به طور معمول از فولاد ضد زنگ در ساختار این محصول استفاده می‌شود که امکان انتقال طیف گسترده ای از مواد را فراهم می‌کند.

فرمول محاسباتی

راهنمای انجام محاسبات :

جهت سهولت در محاسبات به عکس و توضیحات توجه کنید .

در این فرمول سه عدد ورودی و سه عدد خروجی خواهیم داشت که در زیر تعریف خواهند شد که در صورت تهیه ورق با داده های بدست آمده از نرم افزار و فرم دهی صحیح پره اسکرو به اعداد دلخواه خود(اطلاعات اولیه داده شده) در اسکرو خواهید رسید .

اطلاعات ورودی :

H : قطر پره مورد نیاز (قطر نهایی)

h : قطر لوله وسط اسکرو

L : گام پره

داده های خروجی :

R : شعاع خارجی گسترده پره

r : شعاع داخلی گسترده پره

a : زاویه بریده شده در قطعه جهت بدست اوردن یک گام کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لوگو استیل صنعت